Bosch Parade: Su Üzerinde ve Sürreel!

Bosch’u anıyoruz; gözlerimiz şaşkınlıkla, kocaman açılmış.

Editör

Amanda Aman


Marjinol Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 89

Takım elbiseli adamlar çimento karıştırıcılı sallarıyla sakin sakin kürek çekiyor. Uçan balıklar kayıklara bağlanmış. Bir denizkızının iskeleti nehrin üzerinde süzülüyor.

Yüzücüler, akrobatlar, koreograflar, müzisyenler, yönetmenler, pek çok gönüllü ile el ele verip her sene 15. yüzyıl ressamlarından Hieronymus Bosch‘u anmak için Hollanda’da bir araya geliyor. Sonuç: Görsel bir şölen, işitsel bir festival.

2010 yılından beri düzenlenen festivalin sanat direktörlüğünü Miesjel van Gerwen üstleniyor. Üstelik nehrin kıyılarında toplanan binlerce insan, bu töreni ücretsiz izleyebiliyor.

Hieronymus Bosch, 15. yüzyılın dehalarından. Çağının oldukça ilerisinde, esrarengiz, dehşet dolu, sürreel ve kalabalık eserlerinde ana tema din ve ahlak. Muhafazakar Meryem Ana Kardeşlik Örgütü’nün seçkin üyelerinden olan Bosch, eserlerinde herhangi bir sansür uygulamaksızın cinsellik ve şehvete bol bol yer verdi - ne büyük tezat! İronik ve müstehcen tablolarında insan figürlerine çoğu zaman Doğu kültüründen esinlenmiş egzotik hayvanlar ve canavarlar eşlik ediyor.

Bosch’un yaşadığı dönem olan, din kisvesi altında korku ile baskı altında tutulmaya çalışılan Ortaçağ’da, toplum sessiz ve sindirilmişti. Buna rağmen insanlar, günler süren pek çok şenlik ve geçit töreni düzenlerdi. Varolan toplumsal baskılara direniş niteliğindeki bu karnavallarda tabulara karşı çıkılır ve bol bol eğlenilirdi. Ahlaki değerlerin sorgulandığı eserlerinde bu karnaval havasına rastlamak mümkün.

Festival, Bosch’un memleketi Hertogenbosch’ta düzenleniyor. Şehir, Bosch’un 500. ölüm yıl dönümü olan bu yaz, şimdiye dek düzenlenen en büyük retrospektif dahil olmak üzere pek çok sergi, dans şovu ve aktiviteye ev sahipliği yapıyor.

Amanda Aman


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 89

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Editörün seçimi

Diğer marjinoller