‘Stairway to Heaven’ Oyunları

Çok yakında “Winter is coming” geyikleri ile başlayacak “Taht Oyunları”ndan önce başka bir oyun gündemimize geldi. Stairway to Heaven’ın çalıntı olduğu iddiaları kafamızı bulandırmış durumda.

Editör

Taner Turna


Marjinol Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 272

Çok yakında “Winter is coming” geyikleri ile başlayacak “Taht Oyunları”ndan önce başka bir oyun gündemimize geldi. 1971 yılında yayınlanan ve sadece İngiliz efsanevi rock grubu Led Zeppelin arşivinin değil, tüm müzik dünyasının baş yapıtları arasında yer alan ‘Stairway to Heaven’ın çalıntı olduğu iddiaları kafamızı fazlasıyla bulandırmış durumda.The Guardian’ın yaptığı habere göre İngiliz grubun solisti Robert Plant ve gitaristi Jimmy Page, 10 Mayıs’ta hakim karşısına çıkarak “Stairway to Heaven” şarkısının çalıntı olup olmadığı iddialarını yanıtlayacak. Davanın açılma sebebi, şarkının girişindeki muazzam akustik gitar pasajının Amerikalı Spirit grubunun 1968 yılında yayınladığı “Taurus” şarkısıyla olan benzerliği.


Spirit grubunun gitaristi ve aynı zamanda Taurus’un bestecisi olan Randy Wolfe adına Michael Skidmore, (kendisi 1997 yılında vefat etti çünkü) Spirit ile Led Zeppelin’in 1968-69 yılları arasında beraber turneye çıktıklarını hatırlatarak grubun bu süre zarfında şarkıyı duyup esinlenmiş olabileceğini iddia etti. Plant ve Page’in avukatları bu iddiaları reddederek, Wolfe’un kiralanmış bir şarkı yazarı olduğunu, akord yapısının telifini aldırmak için çok basma kalıp olduğu yönünde açıklamada bulunmuş.Neticede gelecek günlerde Los Angeles’ta görülecek davada Plant ve Page, yoğun alkol ve uyuşturucu kullanımından sonra hafızalarında kaldığı kadarıyla, şarkının çıkış hikayesini bizlerle paylaşacak. Bakalım sonuç ne olacak? Tüm bunların yanında değişmeyecek bir şey varsa, “Stairway to Heaven”ın unutulmaz klasikler arasında yer almaya devam edeceği.E bu kadar bahsetmişken şöyle bir dinlesek fena olmaz değil mi?


Taner Turna

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 272

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Editörün seçimi

Diğer marjinoller