Ulay ve Marina'nın Davasından da Sanatsal Bir Şey Çıkar Mı?

Ayrılıkları bile sanat olan Marina Abramovic ve Ulay, birlikte yaptıkları işlerle ilgili yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle davalık oldu.

Editör

Marjinol Ekibi


Marjinol Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 37

Dünyanın en çok tanınan performans sanatçısı Marina Abramovic ile aşkta ve sanatta partner olan Ulay, ortak işleri nedeniyle davalık oldu. Davayı açan kişi, 50 yıldır Ulay ismiyle sanatını icra eden Frank Uwe Laysiepen, Marina Abramovic'in onu kendi tarihinden silmeye çalıştığını iddia ediyor. Dediğine göre 16 yıldır Marina, birlikte yaptıkları işlerde Ulay'ın ismini geçirmiyor ve ona herhangi bir ödeme yapmıyormuş.Bunları söylerken A Skeleton in the Closet sergisinin hazırlıklarına devam eden Ulay, Amsterdam'daki Stedelijk Museum'un duvarlarına "252, 253, 288, 289" gibi numaralar yazıyor. Bunun ne anlama geldiğini çözemeye çalışan izleyiciler, daha sonra, bu rakamların Ulay ve Marina'nın birlikte yaptıkları ancak Marina'nın sansürlediği işlere gönderme olduğunu öğreniyorlar. Marina Abramovic ise birlikte yaptıkları işler üzerine 1999'da imzaladıkları kontratı ihlal etmediğini savunuyor ve davayı kazanacağından emin olduğunu belirtiyor.Bu çiftin 1988'deki ayrılıkları bile sanatsal bir olay olmuştu. Çin Seddi'nin iki ucundan yürümeye başlayan, ortada buluşan ve son kez vedalaşan Marina ve Ulay, pek çoklarımızın aklına dünyanın en romantik sanatçı çifti olarak kazınmıştır herhalde. Tabii asıl romantizm 2010'da New York Modern Sanatlar Müzesi'nde Marina Abramovic'in düzenlediği "bakışma" gösterisine Ulay'ın katılması olmuştu. Şu sahneleri görüp de gözleri birazcık bile dolmayan bir insan evladı var mı şu dünyada?


Hep demiyor mu insanlar "sevgiliyle aynı yerde çalışmak ilişkiyi zora sokar" diye? Resmen hak verdik şimdi. Ulay'la Marina'nın arasına dağlar, düşmanlar, paracıklar girdi; tüyleri diken diken eden romantizm de ekonominin çarkları arasında eziliverdi. Lanet girsin böyle kapitalizme.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 37

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Keşifler

Tekerrürden İbaret Ekibi06.11.2015

Editörün seçimi

Diğer marjinoller