Yeraltından Notlar

Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar romanı sahnede Nadir Sarıbacak ile hayat buluyor.

Editör

İrem Çamarası


Marjinol Ekibi

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 46

Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar romanını okumuş olanlar bilir; kendini dış dünyadan soyutlayarak yalnızlaştıran bir adamın hikayesini kendi dilinden anlatıyor. Nadir Sarıbacak ise, tek kişilik oyunu ile sahnede o adama hayat veriyor ve izleyicileri bir kere daha kendine hayran bırakıyor.

Seyirciye, yeraltı adamının kendini; yaşadıklarını, içindeki duygu değişimlerini, hayata ve ilişkilere bakış açısını anlattığı bir karakter sunuluyor. “Ben hasta bir adamım” ile başlayan oyun, izleyicinin kendinden parçalar bulmasını sağlıyor. Kitabı okuyanlar, karakter ile bir süre nasıl yaşıyorlarsa, oyundan çıktıklarında da Nadir Sarıbacak bir süre hayatlarında kalmaya devam ediyor.

Oyunun sahnesi de yeraltındaki adamın bir anlık kaçışına, o karanlıkta kendine bir aydınlık bulup seyirciye içini dökmesine göre tasarlanmış. Bir sandalye, bir peruk ve bir su şişesi ile bir insanda ne kadar etki bırakılır, bu oyun ile görüyorsunuz.

Görsel Kaynağı: Seyyar Sahne

İnsanların kendi çıkarları doğrultusunda yaptığı hareketleri, uygarlık denilen şeyin gerçekte aslında ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini, bir insanın arzularını; kısaca kafanızda, kendi içinizde düşündüğünüz her şeyi Nadir Sarıbacak size hem anlatıyor hem de yeniden soruyor.

İzlerken “Bahsedilen ben miyim?”, “Anlatılan hikaye benim hikayem mi?” diye düşünmekten kendinizi alamayacağınız bu oyuna en kısa zamanda gitmelisiniz.

Dipnot: Kitabı okumayanlarında en kısa zamanda okuyup Dostoyevski’nin kelimeler ile hayata nasıl işlediğini görmelerini tavsiye etmeden geçemeyeceğim.


İrem Çamarası

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaşım Paylaşım 0
Okunma Okunma 46

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Keşifler

Galaktikekspres Ekibi18.02.2016

Editörün seçimi

Diğer marjinoller